دانلود

دانلود نرم افراز-بازی- برنامه های کاربردی و.... سامن

آموزش فلش کردن موبایل

میدونیم که هر گوشی یا هر قطعه کامپیوتری از مجموع چند مدار و IC و ... تشکیل شده.برای اینکه بتونیم از این سخت افزارها استفاده کنیم نیاز به یک واسطه داریم.به این واسطه فریمور(Firmware) میگویند که در حقیقت یک برنامه است که برقراری بین سخت افزار گوشی و کاربر را فراهم میاورد. همانند سیستم عامل در کامپیوتر.هر گاه گوشی از نظر نرم افزاری دچار اشکال شد می توانیم با ریختن مجدد فریمور بر روی گوشی مشکل را حل کنیم.مانند عوض کردن ویندوز در کامپیوتر. .(در گوشیهای موبایل به اینکار فلش کردن میگویند)حالا فرض کنیم می خواهیم بر روی یک کامپیوتر مکینتاش(که از سیستم عامل مخصوص خودش یا همون mac OS )از ویندوز که بر روی اغلب کامپیوترها نصب هست استفاده کنیم.برای اینکار باید ببینیم کامیپوتر ما دارای سخت افزاری هست که ویندوز بتونه اونها رو پشتیبانی کنه یا نه.اگر جواب مثبت بود باید ویندوز را بر روی این کامپیوتر نصب کنیم این مثال در مورد بعضی از گوشیها نیز صادق هست.گوشیهای K750 و W800 از نظر سخت افزاری کاملا شبیه به یکدیگرند و به قولی شرکت سونی اریکسون یک گوشی را در دوقاب متفاوت با 2 نام متفاوت و چند قطعه جانبی مثل مموری کارت و هندزفری ارائه داده.برای اینکه گوشی K750 خود رو (از نظر نرم افزاری) تبدیل به W800 کنیم باید فریمور گوشی W800 رو روی گوشی K750 فلش کنیم.
قبل از اینکه نحوه فلش کردن گوشی رو آموزش بدیم ابتدا شما رو با فریمور و اصطلاحات مربوطه آشنا میکنیم.
در گوشیهای سونی اریکسون هر فریمور از دو قسمت(به اضافه یک قسمت راه انداز زبان) تشکیل شده.
قسمت اول برنامه اصلی یا Main نام دارد.هسته اصلی فریمور در این قسمت قرار دارد.مانند خود ویندوز در کامپیوتر.
قسمت بعدی مربوط به فایلهای سیستمی یا (File System)FS نام دارد.در این قسمت درایور قطعات و یکسری فایلهای سیستمی و زبان و گرافیکی قرار دارند.مانند درایور دوربین و صدا و ...
یک قسمت هم به نام کاستومایز (Customize) موجود هست که مربوط به راه انداز زبانها در گوشی هست.(اگر بخواهیم زبان به خصوصی مثلا فارسی رو بر روی گوشی داشته باشیم باید FS ما دارای زبان فارسی باشد و کاستومایز رو داشته باشیم که زبان فارسی رو راه اندازی کند).
برای فلش کردن باید این سه قسمت را توسط برنامه های فلش روی گوشی بریزیم.

چندین برنامه فلش برای گوشیهای سونی اریکسون موجودند که از بین آنها دو برنامه XS(PhoneXS) و SETool2Lite ار همه راحت تر و محبوبترند.در این تاپیک به نحوه فلش گوشیهای توسط این برنامه ها اشاره می کنیم.شما بعد از مطالعه این تاپیک میتونید فلش کردن گوشی رو یاد بگیرید و درنتیجه میتونید فریمور گوشی W800 رو روی K750 فلش کرده و به اصطلاح گوشی رو تبدیل کنیم.در هنگام فلش فریمور دقت کنید کهفایل فریمور از نظر سیستم سخت افزاری متناسب با گوشی شما باشد.منظور از اینکه از نظر سیستم سخت افزاری مناسب باشد اینه که گوشیهای سونی اریکسون دارای یک سیستم محافظتی با نام CID هستند.یکی از شرایطی که در هنگام فلش کردن باید مد نظر بگیریم این است که CID گوشی با فایل فریمور یکی باشد.در گوشیهایK750 وW800 از دو CID 36 و 49 استفاده شده است.همچنین این شرکت قبل از ارائه وسیع این گوشی به بازار یکسری گوشی رو برای آزمایش تولید میکنه تا باگهای احتمالی گوشی رو پیدا کنه(مانند نسخه بتا نرم افزارها).پس از پیدا کردن باگها و رفع آنها نسخه اصلی رو روانه بازار میکنه.هر دو نوع این گوشیها در بازار موجود هست و فریمورهای اونها با هم فرق میکند.گوشیهای آزمایشی یا بتا با عنوان گوشیهای Brown و گوشیهای اصلی با عنوان Red شناخته میشوند.برای اینکه بدونیم گوشی ما دارای چه Cid و Brown/red هست باید گوشی را به نرم افزارها وصل کرده تا اطلاعات آونها نشون داده بشه(به اصطلاح از گوشی Log بگیریم).سپس فریمورهای متناسب با گوشی رو از اینترنت دانلود کنیم.برای اینکه بدونیم یک فریمور برای چه گوشیهای هست میتونیم از روی نام اونها بشناسیم.مثلا فایل زیر رو در نظر بگیرید(قسمت Mian فریمور):
W800_R1BC002_MAIN_EU_EMEA_RED49
قسمت اول نشان دهنده مدل گوشی هست
قسمت دوم نشان دهنده نسخه فریمور هست
قسمت بعدی نوع فایل رو نشون میده که EU فریمور عمومی است.توصیه میشه از این نوع فریمور استفاده کنید به غیر از EU انواع دیگری مانند China و ... وجود دارد.
قسمت آخری نشان دهنده Brown/Red بودن گوشی و شمارهCid هست.در فایل بالا فریمور عمومی نسخه R1BC002 برای گوشی W800 با Cid49 Red هست.
همچنین فایل FS ساختار زیر رو دارد:
W800_R1BC002_FS_EMEA_2_RED49
قسمت اول و دوم که مانند فایل Main هست.
قسمت بعدی نشان دهنده زبانهای پشتیبانی شونده است. برای زبان فارسی از فایلهای EMEA_6 یا EMEA5 استفاده کنید.
قسمت آخر هم مانند مثال بالا هست که نشان دهنده Cid و Brown/red بودن گوشی هست.
حالا برای اینکه گوشی توسط این برنامه ها شناخته شود و پس از وصل کردن کابل گوشی روشن نشود نیاز به درایور مخصوص با نام USB Flash Driver هست.ابتدا فایل درایور رو از لینک زیر دریافت کنید:

سپس این فایلها رو در محلی روی هارددیسک کامپیوتر استخراج(Unzip) کنید.گوشی رو خاموش کرده و سیمکارت و مموری کارت رو خارج کنید.باتری رو در محل خود قرار داده و دکمه C روی گوشی رو نگه دارید و کابل را به گوشی وصل کنید.در این هنگام ویندوز(در کامپیوتر) پیغام پیدا کردن سخت افزار جدید را میدهد و برنامه نصب درایور باز میشود.همانند نصب یک سخت افزار در ویندوز عمل کرده و هر وقت درایور خواست از فایلهایی که از لینک بالا دانلود کرده و در هارددیسک کامپیوتر استخراج کردید استفاده کنید تا درایور نصب شود.بعد از نصب این درایور شما میتونید از گوشی خود به عنوان یک دستگاه رم ریدر(در حالت خاموش)نیز استفاده کنید.


مراحل کار توسط برنامه Setool2lite:
اگر گوشی شما Cid36 باشد یا Brown باشد توسط این برنامه ساپورت نمیشود.
از قسمت Phone Type مدل گوشی را انتخاب کنید.سپس دکمه Identify را زده و کابل را وصل کنید(نگه داشتن دکمه C گوشی قبل از وصل کردن کابل فراموش نشود)
در سمت چپ اصلاعات کاملی از گوشی شما نمایش داده میشود و میتوانید بسته به مدل گوشی خود فریمور را انتخاب کنید.

حالا که اطلاعات گوشی رو دیدید و فریمور را پیدا کردید لازم است اونها را در قسمت Files برنامه وارد کنید.برای اینکار دکمه Add را بزنید و فایل Mian را انتخاب کنید.مجددا دکمه Add را زده و اینبار فایل FS را انتخاب کنید.در قسمت MISC Files نیز فایل کاستومایز را انتخاب کنید.مانند شکل زیر.سپس دکمه Flash را بزنید تا عملیات فلش گوشی آغاز شود.
دقت کنید که فایل main و fs را باید اکسترکت کنین.اما فایل کاستمایز را نباید دست بزنید و با همان پسوند زیپ در محل معلوم شده قرار دهید.
ضمنا بهتر است اول fs و سپس main را add کنید.
به پیغامهای برنامه دقت کنید چون لازم است چند بار کابل را از گوشی جدا و مجددا متصل کنید.
مثلا پیغام میده کابل را جدا کنید و باطری را جابجا و سپس دکمه ready را بزنید و به همراه نگه داشتن دکمه c کابل را وصل کنید. خلاصه باید اولا صبر و دوما دقت بالایی داشته باشید تا گوشیتون به راحتی مراحل رو پست سر بزاره.
یک نکته.در این برنامه حتما فایل کاستومایز را وارد کنید . اگر این مرحله انجام نشود گوشی پس از روشن شدن یا در مرحل Please Wait گیر میکنید یا پیغام Configuration Error…… را میدهد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 0:38  توسط سافت  |